Határtalanul
A magyar kormány Határtalanul programjának a címe jutott eszembe azokat a felvételeket látva, amelyeket január 1-jén készítettek a magyar–román határállomásokon.
A Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint a schengeni határvédelmi egyezményt támadja az Emberi Jogok Európai Bíróság két bangladesi bevándorló ügyében hozott döntése.
Az Igazságügyi Minisztérium (IM) parlamenti államtitkára szerint az Emberi Jogok Európai Bírósága által Ilias és Ahmed bangladesi bevándorlók ügyében hozott döntése a schengeni határvédelmi egyezményt támadja. Völner Pál az M1 aktuális csatornán csütörtökön felidézte, hogy márciusban az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Magyarországot két bangladesi menekült ügyében azzal a váddal, hogy fogvatartotta őket a tranzitzónában, amely egyébként Szerbia felé nyitott. Magyarország ezért fellebbezéssel fordul a Nagykamarához, amely több tagállamra hatással lévő kiemelt esetekkel foglalkozik – mondta az államtitkár.
Völner Pál kijelentette, Magyarország szerint ez az ügy valamennyi európai államra kihatással van, ugyanis az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntése a schengeni határvédelmi egyezményt támadja. Ha korlátozás nélkül tudnának beáramlani emberek a schengeni zónába, az semmissé tenné a rendszert – fogalmazott.
Az államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában arra a felvetésre, hogy a bíróság döntése azt sugallja, Szerbia nem biztonságos ország, azt mondta, Magyarország szerint Szerbia biztonságos, de ez megdönthető vélelem. Ha bebizonyítanák, hogy Szerbia veszélyes, akkor nem lehetne oda visszaküldeni a migránsokat, de eddig nem született ilyen döntés. Szerbia egyébként is az Európai Unió társult tagja, csatlakozási tárgyalásokat folytat, ha nem lenne biztonságos, akkor ez a kapcsolat nem létezne – mutatott rá.
(MTI)